Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
   
 
 
 
 
 
 
HISTORIA SEKCJI TENISA STOŁOWEGO LKS BESKID
Wstęp
Historia wydarzeń w działalności Sekcji Tenisa Stołowego sięga do połowy lat 80. W niedługim czasie minie ćwierć wieku od jej powołania. Ta historia to przecież setki małych sukcesów i porażek, radości i smutków będących udziałem ludzi którzy tą historię tworzyli. Nie jest rzeczą możliwą oddać pełnię wszystkich tych wydarzeń na kartkach tej kroniki.
Ponieważ pamięć ludzka jest ulotna - postanowiłem na podstawie własnych materiałów, kroniki klubowej LKS „Beskid” Brenna spisać to co się wydarzyło w okresie tych dwudziestu pięciu lat. Zostawić ślad po faktach, działaczach, organizowanych przez tych działaczy imprezach. Przypomnieć nazwiska trenerów, zawodników, którzy latami poświęcali czas a czasami zdrowie dla dobra drużyny.
W tym czasie drużyna Beskidu z różnym skutkiem brała udział w rozgrywkach ligowych i turniejach indywidualnych. Przez sekcję przewinęło się wielu zawodników. Nie wszyscy odnosili sukcesy i dlatego też niewiele można o nich napisać.
Na pewno nie wielu mieszkańców gminy Brenna pamięta że istniał klub pod nazwą „Stary Groń”. Odkrywanie szerszemu ogółowi nieznanych kart przeszłości klubu, przypomnienie nazwisk, oraz wkładu tych ludzi w działalność sportową klubu sportowego „Beskid” Brenna przysporzyło mi wiele satysfakcji.
Wymienić tu należy takich działaczy jak:
Józef PASTERNY - założyciel i pierwszy kierownik sekcji,
Stanisław GIELETA - założyciel sekcji,
Tadeusz MENDREK - wójt gminy Brenna,
Rudolf HOLEKSA - długoletni wiceprezes klubu,
Jan CHRAPEK - kierownik I drużyny, Prezes Klubu w latach 2006 - 2010,
Urszula MARYJANEK - kierownik działalności gospodarczej od roku 1993,
Bogdan ŻUR - nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej nr 2 w Brennej Bukowej,
Bogdan BYLOK - pierwszy trener „Starego Gronia”,
Marek GRACZ - trener Beskidu w latach 1990 – 1994.
Największe sukcesy Sekcji Tenisa Stołowego przypadają na lata 1990 - 1994 gdy drużyna Beskidu występowała w II lidze. W tym czasie Brenna była znana w całym kraju jako znaczący ośrodek tenisa stołowego. Dzięki doskonałej organizacji, fachowości działaczy
i zaangażowaniu pracowników hali sportowej nasz klub był też organizatorem wielu imprez
o zasięgu ogólnopolskim. Do najważniejszych takich imprez należą:
- Ogólnopolski Turnieje Juniorów Kadetów;
- Mistrzostwa Polski Ludowych Zespołów Sportowych organizowane dwukrotnie w roku 1994 i w roku 1997;
- Drużynowe i Indywidualne Mistrzostwa Polski Młodzików organizowane w latach 1997,1999;
- Mistrzostwa Polski LZS w grach podwójnych;
- Mistrzostwa Polski Szkół Rolniczych;

Sekcja tenisa stołowego organizowała wiele imprez o zasięgu wojewódzkim i powiatowym. Nie zapominała również o najmłodszych adeptach tenisa stołowego. Dla nich to bowiem zorganizowano turnieje z okazji Dnia Dziecka, turnieje gwiazdkowe.
Dużym powodzeniem cieszył się wśród uczniów organizowany ośmiokrotnie przy udziale gminy do roku 2008 cykl turniejów GRAND PRIX dla szkół podstawowych i gimnazjów terenu gminy.
Zdaję sobie sprawę że nie wszystkie fakty zostały dokładnie opisane. Brak materiałów źródłowych nie pozwala wszystkiego dokładnie opisać. Moją mocną stroną przy spisywaniu tej kroniki jest to, że od samego początku brałem udział we wszystkich tych wydarzeniach jako zawodnik, trener, kierownik sekcji, Prezes Klubu. Przez dwadzieścia pięć lat działalności w klubie, w Okręgowym Związku Tenisa Stołowego poznałem wielu wspaniałych ludzi - pasjonatów tenisa stołowego. Dziękuję działaczom, zawodnikom, pracownikom hali sportowej i wszystkim tym, którzy choćby przez moment związani byli z naszą sekcją.
Mam nadzieję że opisane w formie kalendarium wydarzenia, składy drużyn, wyniki, zdjęcia, organizowane imprezy wywołają wspomnienia, przypomną i utrwalą fakty, które już są historią. Historią do której chętnie wracamy.

Prezes Klubu LKS „Beskid” Brenna
Andrzej Greń

Początki sekcji tenisa sięgają lat osiemdziesiątych. W grudniu 1986 roku w Brennej odbyło się zebranie powołujące nowy Klub Sportowy "Stary Groń" Brenna. Z chwilą powołania i utworzenia nowego Klubu powołano następujące sekcje: szachową, brydża sportowego, tenisa stołowego i lotniarską. Założycielem i kierownikiem sekcji tenisa stołowego został Józef PASTERNY zaś jego zastępcą był Stanisław GIELATA. Pierwszym trenerem został Bogdan BYLOK, zaś asystentem Andrzej GREŃ.
Sekcja Tenisa Stołowego rozpoczęła regularne treningi od stycznia 1988 roku. Treningi odbywały się sali gimnastycznej szkoły podstawowej nr 1 w Brennej. W październiku 1988 roku drużyna KS "Stary Groń" została zgłoszona do rozgrywek tenisa stołowego w klasie A. W tym czasie sekcja liczyła 30 zawodników w tym 12 dziewczyn. W końcowej klasyfikacji sezonu 1988/89 zawodnicy LKS "Stary Groń" w klasie A zajmują pierwsze miejsce z dorobkiem 25 punktów i awansują do ligi wojewódzkiej.
W składzie grają: Andrzej BUCHTA, Zbigniew ŚWIĘTY, Andrzej GREŃ, Wiesław PASTERNY, Piotr NAJDA, Piotr PIETRZAK.

Po odejściu Bogdana BYLOKA w maju 1989 pierwszym trenerem zostaje Marek GRACZ, drugim trenerem Andrzej GREŃ. Funkcję kierownika sekcji pełni nadal Józef PASTERNY. We wrześniu 1989 drużyna męska tenisa stołowego przystępuje do rozgrywek ligi wojewódzkiej.
Listopad 1989 - Trzy lata funkcjonował klub LKS „Stary Groń”. Czwartego listopada 1989 roku następuje jego likwidacja. Zarządy klubów „Beskid" i LKS „Stary Groń" podejmują uchwały o połączeniu klubów w jeden klub o nazwie LKS „Beskid” Brenna . Od tego momentu tenisiści stołowi reprezentują barwy LKS „Beskid” Brenna.
Marzec 1990 - Dwuletnie regularne treningi oraz udział w różnych turniejach zaczęły przynosić pierwsze efekty. Na mistrzostwach województwa bielskiego w tenisie stołowym I miejsce w zajmuje drużyna dzieci naszego klubu w składzie: Patrycja ŻAK, Monika HELIŃSKA, Justyna PIERZCHAWKA, Marcin BOJDA, Maciej KŁÓSKO, Radosław HELLER, Sławomir JAWORSKI, Przemysław MEISSNER.
Kwiecień 1990 - Na Mistrzostwach Polski Ludowych Zespołów Sportowych - Andrzej BUCHTA zostaje wicemistrzem Polski LZS w grach indywidualnych, zaś debel Marek GRACZ - Mariusz SZWAJCA zostaje mistrzem Polski LZS w grze podwójnej.
Czerwiec 1990 - Kolejny awans. W końcowej klasyfikacji ligi wojewódzkiej tenisiści „Beskidu” Brenna zajęli I miejsce zdobywając 27 punktów ( przed „Czarną Damą” Bielsko-Biała - 25 pkt. „Beskid” Brenna wywalczył awans do ligi międzywojewódzkiej. Podopieczni Marka GRACZA i Andrzeja GRENIA wywalczyli awans w składzie: Andrzej BUCHTA, Zbigniew ŚWIĘTY, Marcin ZYGMUNT, Piotr PIETRZAK, Andrzej GREŃ, Marek GRACZ, Mariusz SZWAJCA, Wiesław PASTERNY.

Maj 1991 - Zakończyły się rozgrywki ligi międzywojewódzkiej. Po dramatycznej walce z “Cukrownikiem” Chybie w klasyfikacji końcowej ligi drużyna Beskidu uplasowała się na 2 miejscu zdobywając 25 punktów. Uzyskanie tego miejsca pozwoliło naszej drużynie na udział w grach barażowych o wejście do II ligi.
Tabela tenisa:
1. Cukrownik Chybie 25 pkt.
2. Beskid Brenna 25 pkt.
3. Piast Cieszyn 21 pkt.
4. Trans bud Oświęcim 12 pkt.
5. Cieszynianka Cieszyn 11 pkt.
6. Czarna Dama Bielsko-Biała 10 pkt.


Czerwiec 1991 - Po raz kolejny znakomicie wypadli nasi zawodnicy na rozgrywanych w Przemyślu w Mistrzostwach Polski Ludowych Zespołów Sportowych w tenisie stołowym. Złoty medal w kategorii seniorów wywalczył - Marek GRACZ, który w finale pokonał Jerzego KOZIOŁA z Legnicy. W juniorach Piotr PIETRZAK zajął 6 miejsce.

Czerwiec 1991 - Sukcesów ciąg dalszy. W Jastrzębiu Zdroju odbył się barażowy turniej tenisa stołowego o wejście do II ligi państwowej. Awans do II ligi mogła uzyskać tylko jedna drużyna spośród czterech uczestniczących w tym turnieju. Drużyna "Beskidu" Brenna w po pokonaniu "Skry" Częstochowa 7:3, "Stali" Zawadzkie 7:3 oraz "Baildonu" Katowice 6:4 zajęła I miejsce i tym samym zdobyła awans do II ligi państwowej w składzie: Marek GRACZ, Andrzej BUCHTA, Ryszard BRANDYS, Andrzej GREŃ , Piotr PIETRZAK.

W lipcu 1991 - I drużyna męska tenisa stołowego rozpoczyna przygotowania do rozgrywek II ligi. Rezygnację z funkcji kierownika sekcji złożył Józef PASTERNY. Nowym kierownikiem został Andrzej GREŃ, który jest równocześnie II trenerem. Kierownikiem I drużyny został Jan CHRAPEK. Przed kolejnym sezonem tenisowym drużyna "Beskidu" wzmocniła się o Mariusza KADELĘ i Korneliusza KRALCZYŃSKIEGO z "Czarnej Damy" Bielsko - Biała oraz Tadeusza KUFLA z "Baildonu" Katowice.
Wrzesień 1991 – Andrzej GREŃ zostaje Przewodniczącym Wydziału Szkolenia Bielskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego
1992 - Zakończyły się rozgrywki w II lidze państwowej tenisa stołowego
Drużyna "Beskidu" Brenna w składzie: Marek GRACZ, Andrzej BUCHTA, Tadeusz KUFEL, Mariusz KADELA, Kornel KRALCZYŃSKI, Ryszard BRANDYS, Andrzej GREŃ zajęła 9 miejsce i utrzymała się w II lidze. II drużyna w rozgrywkach III ligi zajmuje III miejsce. Skład drużyny: Sylwester ORSZULIK, Wiesław PASTERNY, Marcin BOJDA, Wojciech KONIECZNY i Janusz IHAS.

Maj 1992 - W Bielsku - Białej odbył się wojewódzki turniej LZS w tenisie stołowym. W swojej grupie wiekowej /72-76r./ wygrał zawodnik Beskidu Janusz IHAS, a w grupie starszych Andrzej GREŃ był 7.

 
 
   
 
 
HALA SPORTOWA
LKS Beskid Brenna
43-438 Brenna ul. Wyzwolenia 71
Telefon: 33 853 65 33
 
 
   
Projekt, wykonanie i utrzymanie strony www - Marek Landowski - www.marlan.pl